Dijital Yayıncılık Nedir?

İnternet ortamında fark etmiş olduğumuz reklam potansiyeli bize ilham kaynağı olmuştur.

dijital-yayincilik-nedir

Dijital Yayıncılık Nedir?

Günümüzde evimizde, arabamızda, okullarda, hastanelerde, devlet kurumlarında kısacası tüm dünya dijitalleşmekte, hızla yayılan teknoloji sonucu akıllı cihazlardan tutunda akıllı evlere hatta robotlara kadar, bir çok teknoloji hayatımıza girmekte dolayısı ile bizde bu dili dolaylı veya direk olarak konuşmaktayız. Hemen hemen herkesin evinde olan bu dijital cihazlar birbirleri ile internet veya çeşitli araçlar ile iletişim halindeler,firmalar iletişim halinde olan bu cihazları insan zekasına daha yakın ve daha anlaşılır halde üretmek için birbirleri ile yarışırken bizler bu iletişimin neresindeyiz. Genelde genç nüfusa veya meraklısına hitap eden bu dünya beraberinde çeşitli araçlar ve bu araçlar sayesinde hayatımızda kolaylıklar sağlamakta, gerçek dünyada yapılan bir çok işlem artık dijital dünyada daha rahat ve ulaşılması daha kolay seçenekler sunmakta.

Teknolojinin hızla yayıldığı dünya da, dijital araçların arttığı ve bu dijital ortamın dilinden anlayan insanlarında kalifiye hale gelerek daha fazla seçenek sunmak adına üretimlerini arttırdığı görülmekte, örneğin günümüzde akıllı cihazların fazla olduğu ve bu cihazların içeriklerinin gün geçtikçe arttığını görmekteyiz bugün App Store veya Google Play deki uygulama sayısından yola çıkarsak ne kadar gelişme olduğunu göreceksiniz. Dijital yayıncılık denilince ilk akla gelenler arsında tabiî ki internet var peki ne yapılabilir internette; haber yayınları, reklamlar, sosyal medya araştırmaları, video içerikler programlar, uygulamalar gibi bir çok seçenek hayatımızda yer almakta.

Dijital yayıncılık internet araçları ile birlikte anında milyonlara ulaşabilmekte ve üreticisine milyonlarca lira kazandırabilmekte, dijital içerik üreterek bir gazete binlerce traj yapan gazetesinden sadece bir günde kazandığı parayı saatler veya dakikalar içerinse web sayfasından yayınladığı reklamlardan kazanabilmekte. Bir çok firmanın bunu görüp sosyal medya aracılığı ile reklam vermesi, sosyal medya araçlarının reklama yönlenmesini hatta izlenilen her videonun başında çıkan reklam koyarak gelir elde etmesi bu alandaki ilginin büyüklüğünü ve içerik yönetiminin önemini bizlere göstermektedir.