Sosyal Medya Reklamları Nasıl yapılır?

İnternet ortamında fark etmiş olduğumuz reklam potansiyeli bize ilham kaynağı olmuştur.

sosyal-medya-reklamlari-nasil-yapilir

Sosyal Medya Reklamları Nasıl yapılır?

Sosyal medya reklamları son zamanlarda hemen hemen her kesim tarafından merak edilen dijital araçların başında gelmektedir. Özellikle ticari açıdan ürün ve hizmetlerde kullanıcıya bire bir sunum yapma imkanı tanıyan sosyal medya reklamları, gelecekte de şimdiden yerini garanti altına almış durumda. İnsanlar kendi ürün ve hizmetlerini daha ön plana çıkarmak için bu zaman kadar çeşitli reklam araçları kullanmıştı, hayatımıza son zamanlarda giren sosyal medya reklamcılığı beraberinde bir çok avantajlarda getirmiştir. Bu avantajlar ulaşılmak istenilen kitle seçeneği sunması, ulaşılan kitlenin geriye ne kadar dönüş yapmış olması gibi çeşitli net grafiksel avantajlar sunmaktadır.

Günümüzde sosyal medya reklamcılını konusunda çok fazla bir ihtiyaç olmasına rağmen bu işi başarı ile yapabilecek düzeyde kalifiye insan olmaması, bu işi yapan kursların ilgi görmesine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu kursların fazla yaygın olmaması nedeni ile fazla ücretler istendiği ve insanların bundan şikayetçi olduğu, bu nedenle farklı yollar arandığı gözlemlenmiştir. Peki neden bu kadar ilgi olan bu sektöre insanlar bu kadar yabancı; genelde sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişiler bu işleri bilişim sektörüne yakın görmekte ve dolayısı ile gözleri korkmakta, yapabilirmiyim endişesi taşımakta, iş ilanlarında bu ihtiyacın çok olduğu fakat işe başlandıktan sonra istenecek bir çok şey olacağını tahmin ettiklerinden bu işlere ilgi az olmakta.

Sosyal medya araçları olan instagram, facebook, linkedin, google gibi bir çok sitelerin kendi protokolleri var. Bu protokollere göre reklam verip, bu reklamları takip eden uzmanlar şirket yararına katacakları yararı bir üst yöneticisine sunarak yapmış olduğu faydayı anlatmakta, sosyal medya sitelerinde yapılan reklamlar daha çok haftalık ve aylık olarak tercih edilmekte ve bu seçimler istenilen özelliklere, tıklanma sayılarına gibi çeşitli seçenekler ile ücretlendirilmektedir. Bu ücretler kredi kartı veya hesap kartı ile internetten ödenebilir hatta otomatik talimat verilebilir şeklide opsiyonlar sunmaktadır.