Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

İnternet ortamında fark etmiş olduğumuz reklam potansiyeli bize ilham kaynağı olmuştur.

dijital-pazarlama-ve-sosyal-medya

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Düşünün üretmiş olduğunuz ürün ya da hizmetleri kategorilerine ayırmış, bunları tek çatı altında toplamış, üstelik depo ve stoklama ihtiyacı olmadan çeşitli açıklama ve fotoğrafları birlikte insanlara sunuyorsunuz. Bunları yapmak internet ortamı olmadan mümkün sayılabilir sayfalarca katalog veya dergi olabilir mi ? evet olabilir ama bunu sadece ulaşabildiğiniz yerlere veya bayilere dağıtabilirsiniz. Peki bunu internet ile yapıp arada hiçbir bayi olmadan direk kullanıcıya ulaşarak üstelik aynı ortamda reklamını yaparak pazarladığınızı düşünün, inanılmaz değil mi? Üstelik daha az maliyet ile.

E- ticaret mantığı ile çalışan günümüzde bir çok işletme var ve hepsi internetin tüm nimetlerinden yararlanmakta, kullanıcıya ulaşmak için devasa paralar ödeyen firmalar gün geçtikçe sosyal medya (youtube, instagram, facebook, adwords vb.) siteleri ile yapılan reklamlara yönelmekte. Bakıldığında tv kanallarına dönen kısa kısa reklamlar internette daha uzun ve her videonun önünde karşımıza çıkmakta, bunun bir çok nedeni var maliyet, izleme sayısını görme, daha faza kişiye ulaşma, analiz etme kolaylığı, kullanıcı yaş aralığı seçme, sadece erkeklere veya sadece kadınların izlemesini sağlama, lokasyona göre kullanıcıya ulaşmak gibi bir çok seçenek sunulmakta, bu sebeple günümüzde sosyal medya reklamcılığı daha ön plana çıkmakta.

Bu sektörün her geçen gün artması sonucu e-ticaret ve sosyal medya reklamcılığı yapanların sayısı da paralel olarak dünyada artmakta dolayısı ile bu ihtiyacı karşılamak adına bilişim sektörü ve benzer sektörlerin ihtiyacı karşılamak adına gelişen teknolojiyi takip etmekte ve kullanıcıların bilgilendirerek daha fazla faydalanmasına çalışmaktadırlar. Satılmak istenen ürünler daha çok tüketici tarafından nerede bulunur, nasıl ulaşabilirim, astarı yüzünden pahalıya mı gelir gibi kafalarındaki soru işaretlerini kaldırmak adına atılacak en güzel adım dijital pazarlama yöntemleri olacaktır. Yapılan pazarlama teknikleri ile siteniz internet aramalarında en üste çıkararak, kullanıcı tarafından ilk tercih edilenlerden olacaksınız. Bugün tercih edilen bir çok site alanlarında ilk üçte olmalarına rağmen dijital pazarlamaya en çok önem verenler arasında da ilkleri temsil ediyor olmaları dijital pazarlama yöntemlerinin önemini anlatmaktadır.